Teaching Staff

English

Name Role
Miss S. Sparshott
Miss L. Wing
Miss H. Clough
Mrs G. Merritt
Mrs R. Humphris
Miss C. Winter
Miss S. Blair
Mrs J. Smith
Miss L. Chapman
Ms T. Eggleston
Miss K. Skea
Mrs S. Badger
Miss S. Taylor
Mrs K. O'Flynn
Head of Department
2 i/c
3 i/c
Deputy Headteacher
Leading Practitioner
More Able Co-ordinator
Assistant Head of Year 7
Head of Media
English teacher
English teacher
English teacher
English teacher
English teacher
English teacher

Maths

Name Role
Dr S. Gilbert
Mrs J. Rawlings
Mrs K. Usher
Mr L. Slevin
Mrs S. McMillan
Mr C. Lloyd
Mr H. Abaee
Mr D. Beaumont
Mr A. Mutemerewa
Mr C. Craven
Miss K Oades
Head of Department
2 i/c
Acting 2 i/c
3 i/c
Assistant Headteacher
Head of Year 11/ Alternative Provision Lead.          
Maths teacher
Maths teacher
Maths teacher
Maths teacher
Maths teacher

Science

Name Role
Dr R. Whannel
Mrs A. Tweddle
Mrs G. Stapley
Miss H. Alder
Miss E.Brown
Mrs P. Patel
Mrs R. Mills Webb
Miss L. Rahman
Dr S. Baudoux
Miss G. Doyle
Mrs N. Hardy
Mrs M. Ferrus-Leiva
T. Mpofu
Mr B. Tweddle
Mrs K. O' Malley
Headteacher
Acting Head of Science
Acting 2 i/c
Head of Biology/T & L Rolling Team Member
Head of Chemistry
Head of Year 9
Assistant Headteacher
Acting Lead Practitioner / T&L Rolling Team Member
Science Teacher
Science Teacher
Science Teacher
Science Teacher
Science Teacher
Science Teacher
Science Teacher

Design & Technology

Name Role
Mr A.Coggins
Ms J. Patterson
Mr G. Frogley
Miss J. Carberry
Mrs G. Button-Copeland
L. Webb
Extended Leadership Team: Behaviour Lead
Head of Department
2ic. Engineering
Design & Technology Teacher
Design & Technology Teacher
Design & Technology Teacher

 

Languages

Name Role
Ms P. Hickman
Mrs K. Roche Ali
Miss L. Douet
Mrs J. Magrane
Mrs C. Pope
Head of Department
2 i/c
Languages Teacher
Languages Teacher
Languages Teacher

 

Geography

Name Role
Mrs J. Ward
Mrs J Post
Ms S. Couchman
Mr D Chambers
Mrs V Davies
Acting Head of Department/Assistant Head of Year 11
Extended Leadership Team: Head of Post 16
Geography Teacher
Geography Teacher
Geography Teacher

 

Business Studies & Computer Science

Name Role
Mr R. Green
Mr I. Tweed
Ms T. Huggins
Mrs N Kennedy
Mr A. Pitchfork
Head of Department
Assistant Headteacher: Director of Inclusion
Teacher of Computer Science
Teacher of Computing
Teacher of Business Studies/Social Media Coordinator

 

History

Name Role
Miss G. O'Hanlon
Ms C. Dean
Mr P. Dean
Miss L. Flexen
Mrs A. Williamson
Mrs H. Lewis
Head of Department
Leading Practitioner
Head of Year 7 & Transition
History Teacher
History Teacher
History Teacher

 

Sociology

Name Role
Scott Lynch
Megan Underwood
Head of Department/Assistant Head of Year 9
Assistant Head of Post 16

 

Drama

Name Role
Lucy Byford Head of Department/Assistant Head of Year 8

 

Media Studies

Name Role
Mrs J. Smith Head of Department
Mr M. Doorley Media Teacher

 

Music

Name Role
Mrs E. Carrick - Dow Head of Department/Head of Year 10

 

Art

Name Role
Mrs L. Smyth Head Of Department
Mrs K. Agrah Art Teacher
Mr A. Stageman Art Teacher

 

Religious Studies

Name Role
Mrs G.Harris Teacher in charge of Religious Studies
Mr S. Baker Assistant Headteacher
Mrs K.Brown Religious Studies Teacher

 

P.E

Name Role
Mr D. Cook
Mr M. Pritchard
Mrs K. Sheppard
Mr O. Dawkins
Mrs A. Hillier
Mrs A. Kent
Mr J. Henderson
Mrs S. Kirkwood
Head of Department
2 i/c/Assistant Head of Year 10
Head of PSHE
ECT
Head of Year 7 (0.2 fte on Wednesdays)
P.E Teacher
Head of Year 8
SSCO

Psychology

Name Role
Mrs J.Holder Head Of Department

 

Children's Play, Learning & Development

Name Role
Mrs L.Keen Head of Department/HLTA

 

SENCo

Name Role
Mrs G.Hughes Senco