Current Staff

Mrs J.Orford - Head of Department

Mr A.Rogerson - Deputy Headteacher: Safeguarding, SENCO

Miss H. Clough - 2 i/c / More able Co-ordinator

Ms R. Humphris - Leading Practitioner

Miss C. Winter - More Able Co-ordinator

Ms T. Eggleston - Reading Coordinator

Ms K. Skea - English teacher / Assistant Head Of Year 10

Mrs K. O'Flynn - English teacher / Assistant Head Of Sixth Form

Miss M. Jan - English Teacher

Miss J. Hooks - English Teacher

Miss L.Wing - English Teacher

 

 

Dr S. Gilbert - Head of Department

Mrs J. Rawlings - 2 i/c

Mr L. Slevin - 3 i/c

Mrs S. McMillan - Assistant Headteacher

Mr C. Lloyd - Head of Year 9 / Alternative Provision Lead. Extended Leadership Team: Alternative Provision

Mr H. Abaee - Maths teacher

Mr D. Beaumont - Maths teacher

Mr A. Mutemerewa - Maths teacher

Mr C. Craven - Maths teacher

Mrs K. Pulham - Maths teacher

Miss S. Taylor - Maths teacher

Mrs A. Llewelyn - Maths teacher

Mrs A Tweddle - Head of Science

Miss E Brown - Head of Chemistry

Mrs G Marsden- Heads of Physics

Mr P Upstone - Head of Biology

Dr R Whannel - Teacher of Chemistry/Headteacher

Mrs P Patel - Teacher of Science/Head of Year 11

Ms R Mills-Webb - Teacher of Science / Deputy Headteacher: Curriculum

Dr S Baudoux - Teacher of Science & Psychology

Mrs N Hardy - Teacher of Science

Mrs M Ferrus-Leiva - Teacher of Science

Ms T Mpofu - Teacher of Science

Mrs C Maybury - Teacher of Science

Mr B Tweddle - Teacher of Science/Assistant Head of year 9 (0.8)/ Head of Year 9 (0.2) 

Mr S Repacholi - Teacher of Science & Psychology

Mr C Thompson-Knight - Teacher of Science/ECT+1

Mr M Pearson - Teacher of Science/ECT+1 

Mrs S Walker - HLTA Science

Mrs J Green - HLTA Science

Mrs K Nugent - Science Technician

Mrs N Morgan - Science Technician

Mrs A Reynolds - Science Technician

Mrs J. Patterson - Head of Department

Mr A.Coggins - Assistant Headteacher: Behaviour Lead

Mr A.Williams - Assistant Headteacher

Miss J. Carberry - Design & Technology Teacher

Mrs G. Button-Copeland - Design & Technology Teacher

Ms L. Webb - Design & Technology Teacher

Miss D. Green - Design & Technology Teacher

Mrs A. Kirkby - Design & Technology Teacher

Mrs P. Hickman - Head of Department

Mrs K. Roche -Ali - 2 i/c

Miss L. Douet - Languages Teacher

Mr C. Gonzales Valdes - Languages Teacher

Mrs. Y. Cuenta - Languages Teacher

Mrs. P. Mendes Abidias - Languages Assistant

Mrs J. Ward - Head of Department/Assistant Head of Year 8

Mrs J. Post - Assistant Headteacher / Head of Sixth Form

Ms S. Couchman - Geography Teacher

Mr D. Chambers - Geography Teacher

Mrs V. Davies - Geography Teacher / Designated Mental Health Lead

Mrs K.Brown - Geography Teacher

Miss D. Richards - Geography Teacher

Mr R. Green - Head of Department

Ms T. Huggins - Lead Teacher of Computer Science

Mr A. Pitchfork - Teacher of Business Studies/Social Media Coordinator

Mr M. Molloy - Teacher Of Computer Science

Miss G. O'Hanlon - Head of Department

Mrs C. Dean - Leading Practitioner

Mr P. Dean - Head of Year 7 & Transition

Mrs H. Lewis - Lead Induction Tutor / History Teacher

Miss F. Jones - History Teacher

Mr S. Mumford - History Teacher

Miss S. Bennett - History Teacher

Mr S. Lynch - Head of Department/Year 9 Revision Co-ordinator/Assistant Head of Year 11

Mrs M. Underwood - Assistant Head of Sixth Form

Ms C Harper - Head of Department

Mrs L.Byford - Assistant Head of Year 10, Designated Teacher for Children We Care For

Mr M. Doorley - Media Studies Teacher/UCAS Coordinator/Acer North Hub Media and Marketing Manger 

Mrs S. Gunn - Head of Department

Mrs L.Carrick-Dow - Head of Year 8/Head of PSHE

Mrs L Smyth - Head of Department

Mrs K Agrah - Art Teacher

Mr A Stageman - Art Teacher

Mrs G Harris - Teacher in Charge

Mr S Baker - Assistant Headteacher

Mr G. Martin - Religious Studies Teacher

Mrs K. Field - Head of Year 7 (Wednesday) / Assistant Head of Year 7

Mr D. Cook - Head of Department

Mr O. Dawkins - 2ic

Mrs A. Kent - PE Teacher / Assistant Head of Year 10

Mrs S. Kirkwood - SSCO

Mr J. Brown - P.E Teacher

Mr S. Collet - P.E Teacher

Mrs J Holder - Head of Department

Mrs L. Keen - Head of Department/HLTA

Gina Hughes - SENCo ACE

Melissa Oldham - Deputy SENCO

Emma Harvey - Enhanced Pathway Teacher

Sue Brunwin - Teaching Assistant ACE

Kate Clarke HLTA - Academic Coordinator, Exams Access Arrangements Assessor

Colin Cluness - Teaching Assistant ACE

Louise Donohoe - HLTA  Academic Coordinator ACE

Nadia Emery - HLTA  Academic Coordinator ACE

Kim Kam - HLTA  Academic Coordinator ACE

Jaclyn Neal - Administrator ACE

Emily Clegg - Teaching Assistant ACE

Val Stoner - HLTA  Academic Coordinator ACE

Julie Wise - HLTA  PD support Academic Coordinator ACE